/ Yazarlar / Nizip yeni bir seçim heyecanına hazır mı?

Nizip yeni bir seçim heyecanına hazır mı?

Nizip yeni bir seçim heyecanına hazır mı?

Nizip yeni bir seçim heyecanına hazır mı?

Bence değil!

Gerek kendi ağzından gerekse başkalarının ağzından “aday adayları” adından bahsettirse de, vatandaşın önceliğinin ekonomi ve geçim derdi olduğunu biliyoruz. Geçim derdini göz ardı ederek seçime odaklanacak olsak da emin olun ki birçok kişi artık “değişim” istiyor.

Değişim derken “isim” değişikliği değil, “yeni bir yönetim anlayışı” istiyor. Gayri resmi rakamlarla 200.000 nüfusla tek tek anket yapmadım tabi ki ama girdiğim ortamların genel düşüncesi bu…

(Bu vesileyle araya birkaç izlenimimi araya sıkıştırarak, şahsi olarak seçim döneminde görmek istediğim “aday profiline” değineceğim.)

Kabul edelim ki Nizip'te kurumsal rekabet önde olması gerekirken, “bireysel rekabet” çok daha önde gidiyor.

Kıskançlık ve üstün gelme arzusu bunu tetikliyor. Gösteriş merakı insanları farklı boyuta götürüyor. (Bunun sonuçlarından sadece bir tanesi olan ev fiyatlarına hiç girmeyeceğim bile…)

Sabit bakış açısı, farklı fikirleri konuşmayı ve tartışmayı mümkün kılmıyor. Birçok kişi “başkalarının kendi hayatları üzerindeki söylemlerine” inanılmaz boyutta öncelik veriyor.

Kıyaslama had safhada. Ama yeni bir adım atma cesareti kıyaslanan şeye “burun kıvıranlar” için neredeyse imkansız. Başkalarının yaptığını taklit etmenin yüksek eğilimi, özgün olma cesaretini gösterememekten geliyor.

Dedikodu ciddi bir sorun.

Hal böyle olunca masaya yatırılan konu “başkalarının hayatı” oluyor.

Ve üretmek yerine kısır bir döngü başını alıp gidiyor.

Başarılı ve özgün işler yapmak konusundaki en büyük sorunların başında, işi bilene değil, referansı güçlü olana iş veriliyor olması geliyor. Referans gücünü ise ikili ilişkiler ve aradaki arkadaşlık sohbeti belirliyor.

Ya da kişinin nüfusu devreye giriyor. Yani kişinin “yetenek” ve “kapasitesine” göre bir iş hacmi oluşmuyor, körler sağırlar olayı yaşanıyor adeta. Dolayısıyla şehir, profesyonel bir çalışma kültürü geliştiremiyor.

Eğitimli olmak, tarafsız iş yapmak ve profesyonellik bir değer taşımıyor.

Kontrol edemediklerini kabul edemiyor ve barındırmıyor bünyesinde..

Şehrimizi kalkınması için bu gerçekleri görmemiz elzemdir ve birlikte çözüm yolları geliştirmeyi öğrenmek zorundayız.

Aksi halde, alanında başarılı olan, üreten ancak şartlardan dolayı şehrinden ayrılmak zorunda kalan bir çok Nizipliyi duymaya devam ederiz.

İşte tüm bu başlıkların başıyla sonu arasında, siyasi denge önemli rol oynuyor.

Şahsen ben yıllardan beri taşıdığım basın-medya-halkla ilişkiler kimliğimi, yaklaşık iki yıldan beri (Nizip TV olarak) Nizip’te yani memleketimde icra etmeye başladığımdan beri hiç makale yazmadım.

Kısmi alıntılarla kaleme aldığım ve hiçbir siyasi dayanağı olmayan bu makaleyi yazma sebebim; önümüzdeki seçimlerde şahsen vizyon ortaya koyan adaylar görmek istediğimdendir.

Bu bizim kirvemiz, bu bizim emmioğlu, geçen dönem bu oldu bu dönem ben olayım düşünceleri değil de, memlekete katma değer sağlayacak kişileri aday görmek istediğimdendir.

Kısacası şehirde;

- Günü kurtarmaktan "bir adıma ileriye gidemeyen" gençleri düşünen,

- Engelliler Günü’nü kutlayan değil de onların da yaşam standartlarının yükselmesi için çaba gösteren,

- Sokak hayvanlarını düşünen,

- Spor ve spor severleri düşünen,

- Sosyalleşme alanında projeler ortaya koyan,

- Teknoloji tüketen değil üreten kadrolarla çalışan,

- Arazileri sadece bina dikilecek yer olarak görmeyen,

Kısacası vitrine önem veren değil de, yaşam kalitesini yükseltmeye çalışanları görmek isterim.

Dikkat ederseniz kısmen saydığım maddelerin çoğu bütçeyle değil ilgiyle, sevgiyle yapılacak şeylerdir. Bu samimiyeti taşımayan, işini aşkla yapmayan bir “aday” zaten dünyanın bütçesini versen de “çok bir şey yapmaz” diye düşünüyorum.

Bu yüzden bu şehir de ülke de hepimizin. Fani dünyada şehrimizin tarihi nice isimler gördü geçirdi. Taş üstüne taş koyan herkesten Allah (cc) razı olsun dileklerimi ifade ederek şahsi fikrimi paylaştım.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mutlu ve umutlu kalın.

2022-05-13
Nizip TV mobil uygulamasını, cep telefonuna indir, gelişmelerden anında haberdar ol
Nizip TV

Nizip TV Nizip Nizip Radyo Televizyonu Nizip Eglence Nizip Son Dakika Nizip Plus Nizip Plus